Ses tonunuz sizi ve kariyerinizi nasıl etkiliyor

Ses tonunuz sizi ve kariyerinizi nasıl etkiliyor?

İletişimi oluşturan en önemli unsurların başında konuşma geliyor. Konuşurken de ses tonu, vurgu ve seçilen kelimeler karşımızdaki hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlıyor. Özellikle müşteriyle bire bir çalışılan alanlarda bunun önemi daha da öne çıkıyor. Peki, iş hayatında başarıyı yakalamak için sesimizi, tonlamamızı nasıl ayarlamamız gerekiyor?

Ses tonu hem sosyal yaşamda hem de çalışma hayatında kişinin iletişim gücünü ve başarısını etkileyen en önemli faktörlerden biri. Duke Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ses tonu belli bir kalınlıkta olan CEO’lar kurumlarına diğer CEO’lara oranla daha fazla gelir sağlıyor.  herkesin ses tonunun parmak izi gibi kendine özgü olduğunu belirtiyor ve iş hayatında sesimizi nasıl kontrol edebileceğimizi, nasıl sağlıklı bir sese sahip olabileceğimizi anlatıyoruz.

Tonlama anlam farklılıkları yaratabiliyor

Tonlamanın önemi en çok konuşurken kişinin içinde bulunduğu duyguyu karşısındakine aktarma aşamasında ortaya çıkıyor. Tonlamanın tarzı, bir kelimeyi veya cümleyi soru işaretinde mi yoksa bir kararda mı bırakacağını belli ediyor.  “Bazen tek bir kelimeyi sadece tonlamayla iki anlama da çekebilirsiniz. Kişi kasılmış ama kararlı bir ton veriyorsa stres altında ya da gevşemiş ama soru soruyorsa umursamaz bir tavırdadır diyebiliriz. Dolayısıyla üç şeyi bir araya getirmek gerekir; kullanılan kelime, tonlama ve beden dili. Biz genellikle bu üçüne bakarak kişinin ne anlatmak istediğine karar verebiliriz.

Kalın ve kararlı ses daha fazla gelir sağlıyor

Kariyer hayatında tonlamanın kişiye sağladığı faydalar oldukça fazladır. Kalın bir ses tonunun karar gücüyle ince bir ses tonunun karar gücü epey farklılık gösteriyor. Bir kişinin sesi inceyse karar tonunu üretemediğini, kişinin ses tonu kalınsa karar tonlarını kolaylıkla üretebilir , üst düzey yöneticilerin çoğunda kalın seslerin ve karar tonları olmaktadır. Araştırmalara göre, 30 – 40 yıldır İskandinav bölgelerindeki kadınların sesleri de giderek kalınlaşıyor. Bunun en önemli sebebi ise kadınların iş hayatına girdikçe karar tonlarını daha çok benimsemeleri ve bu şekilde kendilerini daha rahat ve daha emin bir şekilde ifade edebilmeleri. Görsellik içeren işlerde ya da eğlence sektöründe çalışan kadınların daha ince ses tonlarını tercih ettikleri de ortaya çıkan bir diğer sonuç.

Başarı sözlü iletişimle oluşuyor

Başarılı CEO’ların ortak özelliği; iyi konuşmak, konuştuğunu dinletmek ve karar mekanizmasını tamamlayıp işi kapatmak. Sesinden memnun olmayan kişiler ise aksine konuşmayı tercih etmiyor, kısa ve kaçak şekilde konuşuyor ve bu durum da kişinin kariyerini olumsuz şekilde etkiliyor. Bir kişinin görsel olarak ne kadar iyi görünürse görünsün konuşamadığı ve karşısındaki kişiyle anlaşamadığı takdirde kaybeden taraf olacağını oluyor.

Ses tonundan kişilik analizi

Ses tonundan kişilik analizinin mümkündür, İnsan Kaynakları uzmanlarının da bu şekilde işe alım yapabilir. Ses tonunun çok fazla bilgi barındırır, tecrübeli bir İK uzmanının kişiyi konuşma tarzıyla algılayabilecektir. “Eğer görselliğin ön planda olduğunu bir işe alım süreci değilse ses tonu İnsan Kaynakları departmanları için kişilerin kararlılığı, bilgi kapasiteleri ve bununla beraber taşıdığı hal ve ruh tavırları hakkında bir veri olabilir” diyor. çalışılan bir ortamda rahatsız edici bir sesin kişiyi zorlayacaktır Özellikle satış departmanlarında etkili konuşmanın önemi herkes tarafından bilinen bir gerçek.  “Etkili konuşma iyi bir ses tonuyla oluşur. Eğer bir kişinin sesi iyiyse karşısındakini mutlu eder, kötüyse karşısındakini huzursuz eder. Eğer bir kişi aktif satış hayatındaysa ve kısık kötü bir sesle konuşuyorsa kendini çok yormuş ve yıpratmış imajı verir, bu da karşısındakini uzaklaştırır”.

Ses değişimleri hayat kalitesini artırıyor

Özellikle iletişimin yüksek olduğu şirketlerde ses tonlarının önemsendiğini ve şirketlerin çalışanlarını genellikle eğitim için yönlendirirler, kişilerin çoğunu çağrı merkezi çalışanlarının oluşturur. Ses tonunun bazı durumlarda doğuştan kötü olduğunu ve kariyer yolunda bunun bir takım duvarlar oluşturur. Özel eğitimler kişinin ses tonunun değiştirebilir ve hatta düzeltebilir, bu tip değişimlerin insanların hayatını köklü bir şekilde etkilediğini vurguluyor. İyi bir sesin rahat çıkması, düzgün ve pürüzsüz olması, yaş ve cinsiyetle uyumlu olması gerekir.

KONEF GAZİANTEP

GAZİANTEP KONUŞMA BOZUKLUKLARI

 

Gaziantep güzel konuşma merkezi, GAZİANTEP kekemelik, Gaziantep kekemelik kursları fiyatları, konuşma terapisi veren devlet hastaneleri Gaziantep, Gaziantep’te dil terapisti, ARTİKÜLASYON, beden dili, beden dili nasıl kullanılır, Kilis kekemelik tedavisi, Gaziantep konuşma bozuklukları, Kekemelik, Kahramanmaraş kekemelik merkezi tedavisi, Kahramanmaraş dil terapisti, Kilis dil terapisti, Osmaniye kekemelik tedavisi, YANLIŞ TELAFUZ, kekemeliğin diğer adı, TUTUKLUK, Gaziantep kekemelik duası, Kilis kekemelik merkezi tedavisi,

Bir yanıt yazın