İyi ve Kaliteli Birer İnsan Olmak İçin Bazı Öneriler

İyi ve Kaliteli Birer İnsan Olmak İçin Bazı Öneriler

Bu yazımızda sizlere, daha iyi birer insan olmanızı sağlayacak bazı önerileri sıralayacağız.

 

1) Makamınız ve mevkiniz ne olursa olsun, size “siz” diye hitap edene “sen” demeyin.

2) Ödünç aldığınız parayı, parayı veren kişi hatırlamadan önce iade edin. Bu sizin dürüstlüğünüzü ve karakterinizi gösterir. Aynı şey para haricindeki diğer şeyler için de geçerlidir.

3) Biri size yemek ısmarlarken asla menüdeki pahalı yemeği sipariş etmeyin. Mümkünse onların seçtikleri yiyecekleri sizin için de sipariş etmelerini isteyin.

4) Hiç kimseye “ah, yani henüz evli değil misin”, “çocuğun yok mu”, “neden bir ev almadın” veya “neden bir araba almıyorsun” gibi garip sorular sormayın. Bunlar sizin sorununuz değildir.

5) Arkanızdan gelen kişi için daima kapıyı açın. Erkek ya da kadın, yaşlı ya da genç olması fark etmez. Toplum içinde birine iyi davranmak sizi küçültmez.

6) Bir arkadaşınız sizin için bir ödeme yaptıysa, bir sonraki ödemeyi siz yapmaya çalışın.

7) Farklı görüşlere saygı gösterin. Unutmayın, birinin 6 gördüğü, size 9 görünebilir. Ayrıca, farklı görüşler alternatif olarak kıymetlidirler.

8) İnsanların konuşmasını asla kesmeyin. Sözlerini bitirmelerine izin verin. Dediklerinin hepsini duyun ve hepsini anlamaya çalışın.

9) Konuşurken gereksiz konulara girmeyin. Asıl konuyu anlaşılır şekilde anlatmaya çalışın.

10) Bir kişiye şaka yaptığınızda o kişi bundan hoşlanmazsa, durun ve bir daha asla yapmayın.

11) İyi bir şey gördüğünüzde insanları daha fazlasını yapmaya teşvik edin ve ne kadar minnettar olduğunuzu gösterin.

12) Biri size yardım ederken “teşekkür ederim” deyin. Teşekkür ifade eden kelimeleri en çok kullandığınız kelimeler haline getirin.

13) Arkadaşlarınızı kalabalıklar içinde değil baş başayken eleştirin.

14) Birinin kilosu hakkında yorum yapmak için hiçbir zaman bir neden yoktur. İlla bir şey diyeceksek “harika görünüyorsun” demek yeterlidir. Kilo vermek hakkında konuşmak istiyorsa, zaten bunu yapacaktır.

15) Biri size telefonunda bir fotoğraf gösterdiğinde sola veya sağa kaydırmayın. Sırada ne olduğunu asla bilemezsiniz.

16) Bir arkadaşınız size doktor randevusu olduğunu söylerse, bunun ne için olduğunu sormayın “inşallah iyisindir” demeniz yeterlidir. Onları, size kişisel hastalıklarını söylemek zorunda kalma gibi rahatsız edici bir duruma sokmayın. Bilmenizi isterlerse, bunu zaten söylerler.

17) Temizlik görevlisine, kurumun/şirketin yöneticisi ile aynı saygıyı gösterin. Makamı olmayan birine ne kadar kaba davrandığınıza çoğu insan dikkat etmez ama insanlar onlara saygılı davranırsanız bunu fark edeceklerdir.

18) Bir kişi doğrudan sizinle konuşuyorsa, telefonunuza bakmak büyük kabalıktır.

19) Sizden istenene kadar asla tavsiye vermeyin.

20) Kimseye gerek yokken yaşını ve maaşını sormayın.

21) Sizi doğrudan ilgilendirmeyen herhangi bir şey olmadıkça işinize odaklanın.

22) Sokakta biriyle konuşuyorsanız güneş gözlüğünüzü çıkarın. Bu bir saygı göstergesidir. Göz teması konuşma kadar önemlidir.

23) Yoksulların ortasında asla zenginliğinizden bahsetmeyin. Benzer şekilde, çocuğu olmayanların yanında çocuklarınız hakkında konuşmayın. Bu benzeri durumlar için de geçerlidir.

24) Size özel gönderilmiş bir mesajı okuduktan sonra, “mesaj için teşekkürler” demeye çalışın.

25) Bir kişiyi telefonla iki defadan fazla aramayın. Çağrınızı yanıtlamazlarsa, ilgilenmeleri gereken önemli bir şeyler olduğunu varsayın ve cep telefonlarınız ile konuşurken, başkalarının sizi dinlemek zorunda kalmamasına dikkat edin.

26) Sahip olduklarınız size emanettir ve emanetin sahibi emaneti verdiği gibi her an alabilir de. Size emanet verilenleri (güzellik, ev, eşya, çocuk, araba vb.) o emanetlerin verilmediği insanları düşünerek ve onların yerine kendinizi koyarak paylaşmayın.

27) Bilinçli bir tercih, çaba ve emeğimiz olmadan sahip olduğumuz hiçbir şey bizi özel ve önemli kılmaz. Kimse ırkını ve ailesini tercih edemez. Ait olduğu kültür, ten rengi ve doğduğu coğrafya nedeniyle kimseyi hor göremeyeceğini unutma.

28) Yüzyüzeyken söyleyemeyeceğiniz sözleri, söyleyemeyeceğiniz biçimde söyleyemeyeceğiniz kişilere arkasından/sosyal medyadan söylemeyiniz.

29) Trafik fena halde hayata benzer, ne kadar sollama sağlama yaparsan yap, ne kadar kornaya basıp selektör yaparsan yap, diğer araçlarla ilk ışıklarda yan yana gelirsin ve utanırsın.

30) İyi bir insan olmak sandığımız kadar zor değil, bize yapılmasını istemediğimiz şeyi biz başkasına yapmayalım yeter.

Bir yanıt yazın