Güzel Ve Nazik Konuşmak İçin Ne Yapmalı

Güzel Ve Nazik Konuşmak İçin Ne Yapmalı ?

Herhangi bir ortamda konuştuğunuz konular sık ​​sık suç işliyor gibi hissetmenize mi neden oluyor? İnsanların isteklerinize yanıt vermesini sağlamada sorun mu yaşıyorsunuz? Eğer öyleyse, insanlar sizin nazik olmadığınızı düşünüyor olabilir. Çünkü bazen kibar olan insanlar bile kaba bir dil kullanma alışkanlığına sahiptirler. Belki de doğru düşünceleri yanlış şekilde ifade ediyorsunuzdur.

Güzel ve nazik konuşmak arkadaş edinmenize, profesyonel hayatınızda başarılı olmanıza ve saygı görmenize yardımcı olabilecek önemli bir sosyal beceridir. Zaten iyi davranışlarınız olabilir, ancak yaklaşan bir akşam yemeği, iş etkinliği veya sadece genel yaşam içerisinde bu davranışlarınızı geliştirmeniz gerekebilir. Uygun kelimeler, cümleler ve eylemler yardımıyla iyi davranışlar sergileyerek kibar olabilirsiniz.

Nazik Konuşma Örnekleri

Herhangi bir dilde insanlarla iletişim kurarken güzel ve kibar konuşmak önemlidir. Bunun için hatırlamanız gereken bazı ipuçları bulunmaktadır.

  1. Lütfen: Güzel ve kibar konuşmak için kişisel diyaloglarınızda sıklıkla lütfen kelimesini kullanmanız önemlidir. Bu kelime ses tonunuza göre iyi davranış veya alaycı bir tavır olarak algılanabilir. Bu nedenle yumuşak bir ses tonu ile kullanılması gerekir.
  2. Önemli değil: Birisi size Teşekkür ederim dediğinde Önemli değil, Bir şey değil ya da Sorun değil gibi bir cevap vermelisiniz.
  3. Teşekkür ederim: Birisi size yardım ettiğinde veya bir hediye verdiğinde mutlaka Teşekkür ederim demeniz gerekir.
  4. -miyim? : Güzel ve kibar konuşmak için bazı soru cümlelerini kullanmanız gerekebilir. Bu sayede karşıdaki insana nezaketinizi aktarabilirsiniz. Örneğin, Bu kitabı inceleyebilir miyim? ya da Kapıyı kapatabilir miyim?
  5. Affedersiniz: Bir ortamdan ayrılırken, mevcut durumda değişiklik yapmak istediğinizde ya da bir kişi ile diyaloga başlamadan önce Affedersiniz kelimesini kullanabilirsiniz. Örneğin, yürüdüğünüz yol üzerinde duran bir kişiye Yolumdan çekil! demek oldukça kaba bir üsluptur ve muhtemelen karşınızdaki kişi size olumsuz bir tepki verecektir. Böyle bir durumda Affedersiniz demek en kibar söylemdir.
  6. Hitap şekilleri: Samimiyetinizin belli ölçüde olduğu veya yaşça sizden büyük insanlarla konuşurken hanım ya da bey kelimelerini kullanmanız gerekir. Eğer o kişinin ismini bilmiyorsanız diyalogunuzu efendimbeyefendi ya da hanımefendi diyerek yürütebilirsiniz. Örneğin bir müşteri ile görüşeceğiniz zaman Hoş geldiniz Sinan Bey veya Nasıl yardımcı olabilirim hanımefendi? gibi hitap şekilleri güzel ve kibar konuşmanızın başlangıcı olabilir.
  7. Selamlama: Günlük hayatınızda anlatmak istediğiniz şeylerin birden fazla söylenme şekli bulunmaktadır. Fakat bazıları daha güzel ve kibar etki yaratırken bazıları daha sıradan olabilir. Örneğin iş yerinizde merhaba ve hoşça kal kelimeleri yerine günaydıniyi akşamlariyi günler gibi kelimeleri kullanmak daha yerinde olacaktır.

Reddetme: Bir arkadaşınızın davetini reddetmek genellikle zor olabilir ve karşınızdaki insana kabaca bir davranış olarak yansıyabilir. Bu nedenle hayır demek yerine Kusura bakma bugün gelemem diyerek kibar bir şekilde mazeretinizi sunabilirsiniz. İş yerinizde yoğun bir gün geçiriyorsanız ve iş arkadaşınız sizden bir konuda yardım istiyorsa yine kibar bir üslup ile karşınızdakini kırmadan ve kaba görünmeden bir cevap verebilirsiniz. Böyle bir durumda Meşgulüm gibi sert bir cümle yerine Bana beş dakika verir misin? gibi daha kibar bir cümle kullanabilirsiniz.

  • Bir hamburger daha istiyorum yerine Bir hamburger daha alabilir miyim?
  • Ne? yerine Tekrarlayabilir misiniz lütfen?
  • Yanlış konuşuyorsun yerine Sanırım yanılıyorsunuz
  • Lavabo nerede? yerine Affedersiniz lavabonun yerini öğrenebilir miyim?
  • Bu işi bugün bitir yerine Bugün bitirebilirseniz çok memnun kalırım.
  • Sen kimsin? yerine Adınızı öğrenebilir miyim?
  • Buraya gelin yerine Buraya gelebilir misiniz?
  • Kimliğinizi verin yerine Kimliğinizi alabilir miyim?
  • Performansı çok kötüydü yerine Performansı pek iyi sayılmazdı.
  • Kazağın rengini sevmedim yerine Kazağın farklı bir renk olmasını tercih ederdim.
  • Bu şarkıdan nefret ederim yerine Bu müzik tarzından pek hoşlanmam.
  • Bana kalem lazım yerine Kaleminizi ödünç alabilir miyim?
  • Kötü bir fikir yerine İyi bir fikir olduğunu düşünmüyorum.
  • Hayır yerine Hayır, teşekkür ederim.
  • Tekrarla yerine Tekrarlar mısınız lütfen?
  • Saat kaç? yerine Saatin kaç olduğunu öğrenebilir miyim?
  • Evet yerine Evet, lütfen.
  • Anlatamadınız yerine Anlayamadım.
  • Beni anlamıyorsun yerine Anlatamadım.

  İş Hayatında Kibar Konuşma

  İş hayatında yöneticilerinizin ya da müşterilerinizin muhtemelen duymak istemediği bazı durumları onlara bildirmeniz gerekebilir. Projenin tamamlanmasında bir gecikme olacaktır cümlesi yerine Projenin tamamlanmasında küçük bir gecikme olabilir cümlesini kullandığınız taktirde daha kibar bir söylem yaratmış olursunuz. Benzer şekilde Yeni bir reklam ajansı kiralamalıyız yerine Yeni bir reklam ajansı kiralamamız daha iyi olmaz mı? hem dolaylı bir öneri hem de kibar bir yaklaşım olacaktır.

  Bazen bir ortamda konuşulan konu hakkında kafanıza takılan sorular olabilir. Böyle bir durumda; Kestiğim için üzgünüm ama bir soru sorabilir miyim? ya da Kestiğim için üzgünüm ama anladığımdan emin olmak istiyorum dedikten sonra sorunuzu yöneltebilirsiniz.

  İki veya daha fazla kişi arasındaki bir sohbete katılmak istediğiniz anlar vardır. Eğer ortamdaki insanlar ile dostsanız sohbete kolayca dahil olabilir ve konuşma hakkınızı rahatça kullanabilirsiniz. Ama daha resmi durumlarda bunu daha kibar yollarla yapmanız beklenir. Örneğin, Affedersiniz buraya bir şey ekleyebilir miyim?

 • Uygun Olmayan Konulardan Kaçınma

  Bazı konular insanları rahatsız edebilir. Yanlışlıkla duyarsız bir yorum yaparsanız başkalarının duygularına zarar verme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Yakın arkadaşlarınızla tartışmaya uygun olsalar da bazı konular resmiyet arttıkça genellikle uygunsuz olarak kabul edilir.

  • Cinsiyet, din, şiddet, ölüm, tıbbi ayrıntılar ve politika genellikle insanları rahatsız eder. Özellikle konuştuğunuz kişi hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz bu tür konulardan kaçının.
  • İnsanların kusur olarak algılayabileceği durumlara vurgu yapmak kaba bir davranış olarak nitelendirilebilir. Örneğin, bulunduğunuz ortamdaki bir kişi aşırı kilolu ise bundan bahsetmeniz hoş olmaz. İnsanların vücut büyüklüğü, vücut parçaları, alışkanlıkları, engelleri veya diğer potansiyel olarak hassas oldukları konuları yorumlamaktan kaçının.
  • Sizden farklı birine yönelik müdahaleci sorulardan kaçının. Örneğin, tekerlekli sandalye kullanıcısına Bacaklarınıza ne oldu? diye sormak uygun değildir.
  • Tanıdığınız kişiler hakkında konuşmak cazip gelse de bunu yapmaktan kaçının. Kibar bir kişi, doğru olsun ya da olmasın başkaları hakkında aşağılayıcı bilgiler yaymaz. Başkaları etrafınızda dedikodu yapıyorsa konuyu değiştirin veya uzaklaşın.
  • Para konusu insanların yaşamlarında hassas bir konudur. Harcama alışkanlıklarınız hakkında rahatça konuşmak veya karşınızdaki insanlara bu konular hakkında sorular yönetmek kibar bir davranış olarak kabul görmez. Özellikle ağır mali yükümlülüklere sahip insanlar bu tür durumlardan rahatsız olabilir.
  • Bazı insanlar evde ya da arkadaşlarıyla zaman geçirirken toplum tarafından kötü olarak nitelendirilebilecek kelimeler kullanırlar. Bu kelimelerden ne kadar uzak durabilirseniz okulda, profesyonel ortamda ya da iyi tanımadığınız insanların çevresinde de o derece dilinizi uysal tutabilirsiniz.

  Güzel ve kibar konuşmak için ne yapmalı?

  Güzel ve kibar konuşmak arkadaş edinmenize, profesyonel hayatınızda başarılı olmanıza ve saygı görmenize yardımcı olabilecek önemli bir sosyal beceridir. Zaten iyi davranışlarınız olabilir, ancak yaklaşan bir akşam yemeği, iş etkinliği veya sadece genel yaşam içerisinde bu davranışlarınızı geliştirmeniz gerekebilir. Uygun kelimeler, cümleler ve eylemler yardımıyla iyi davranışlar sergileyerek kibar olabilirsiniz.

  Kibar konuşma örnekleri nelerdir?

  Herhangi bir dilde insanlarla iletişim kurarken güzel ve kibar konuşmak önemlidir. Bunun için hatırlamanız gereken bazı ipuçları bulunmaktadır. Lütfen, önemli değil, teşekkür ederim, affedersiniz gibi kelimeler kibar konuşma örnekleri arasında yer almaktadır.

  Kibar konuşma cümleleri nelerdir?

  Günlük ve profesyonel iş yaşantınızda dinlemek ve anlamaya çalışmak oldukça önemli iki faktördür. Kendinizi ifade etmeye çalışırken negatif kelimelerden kaçınmalı, pozitif kelimelerin negatif formlarını kullanmalı ve ifadelerinizi yumuşatmalısınız. Örneğin; anlatamadınız yerine anlayamadım, beni anlamıyorsun yerine anlatamadım gibi cümleler kullanmak daha uygun olacaktır.

  Güzel ve etkili konuşmak istiyorsanız anlatmak istediğiniz konuyu insanları sıkmadan az ve öz konuşarak karşı tarafa aktarmalısınız. Bunu yaparken ses tonunuzu vurgulamak istediğiniz konuya göre ayarlamalı, jest ve mimiklerinizden de faydalanarak karşınızdaki insana duygu ve düşüncelerinizi net bir şekilde aktarmalısınız. Pek çok insan güzel ve etkili konuşma nasıl yapılır sorusuna cevap arıyor. Hayatın her alanında işinize yarayacak olan bu sorunun cevabını işinde uzmanlaşmış eğitimcilerden de alabilir ya da uzaktan eğitim programlarına katılarak konuşma becerinizi geliştirebilesiniz.

  Güzel Konuşmanın İnsanlar Üzerindeki Etkisi

  Etkileyici ve akıcı bir konuşma her insanın dikkatini çeker ve uzun süre dikkatini size vermesini sağlar. Özellikle de iş görüşmesine gittiğinizde insanlarla birebir muhatap olmanız gereken bir pozisyonda çalışacaksanız işveren ilk olarak hitabetimizi, konuşmanıza ve mimiklerinize dikkat eder. Lafı toparlanamayan ve anlatmak istediklerini karşı tarafa aktaramayacak biri ile çalışmayı çoğu işveren kabul etmez. Sizin iş hayatınızı ve günlük yaşantınızı önemli ölçüde etkileyecek olan güzel ve etkili konuşma nasıl yapılır  sorusuna cevabı bulmanız gerekiyor. Gerekiyorsa diksiyon dersi alabilir, bol konuşma alıştırması yapabilir ve sürekli kitap okuyarak bu yetinizi geliştirebilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olacak iienstitu.com internet sitesini inceleyerek bilgi alabilir ve uzaktan eğitim programlarına katılma imkanı yakalayabilirsiniz.

  Güzel Konuşmanın Zamana Etkisi

  Güzel konuşmak karşınızdaki insanın sizi daha net ve doğru anlamasını sağlar. Aynı zamanda zamanı güzel konuşmayı öğrenerek daha doğru kullanabilirsiniz. Konuşmanız için planladığınız süre içinde aktaracaklarınız sizi tatmin etmelidir. Kısa ve öz konuşmak insanların sizi sıkılmadan dinlemesini sağlar. Uzun bir konu anlatmanız gerektiğinde konuşmanızı daha etkileyici bir hale getirmek için jest ve mimiklerden yararlanarak insanların dikkatini diri tutabilirsiniz. Belli bir süre eğitim aldıktan sonra güzel ve etkili konuşma nasıl yapılır sorusuna cevap bulmuş olacaksınız. Uzun bir konuşmada insanların dikkati süre geçtikçe dağılabilir. Bu nedenle insanların dikkatini çekecek farklı örnekler vererek de konuyu daha dinamik bir şekilde anlatabilirsiniz.

  Konuşmanın Etkileyici Olması İçin Gerekenler

  Bir konuşmanın insanlar üzerinde etki bırakmasını istiyorsanız gereksiz ayrıntılardan uzak durmalı az ve öz konuşmayı tercih etmelisiniz. Aynı zamanda konunun gidişatına göre ses tonunuzu vurgulamak istediğiniz noktalara göre yükseltip alçaltarak insanların dikkatini canlı tutabilirsiniz. Konuyu anlatırken vereceğiniz örneklerin yaşamın içinden olması, insanların dikkatini çeken unsurlar arasında yer alıyor. İnsanlarla konuşma sırasında göz teması kurarak anlattığınız konuda samimi olduğunuzu ve ne anlatmak istediğinizi hissettirmelisiniz.

  Günümüzün her alanında ister istemez iletişimimizi sürdürüyoruz. İletişimimizde kullanılan ögelerden biri olan konuşmak; kişinin benliğinin bir nevi aracısı oluyor. Bu konuşma sürecini etkili konuşarak değerlendirmek oldukça önemlidir. Çünkü kimse; laf kalabalığı yapan, vurgu ve tonlamalara dikkat etmeyen, ne dediği pek anlaşılmayan kişilerle iletişimde bulunmak istemez.

  Peki etkili konuşma nasıl olmalıdır? Konuşurken nelere dikkat edilmelidir?

  1. Konuşmak Sadece Söz Değildir

  Bazı kişiler iletişimini sürdürürken ağız ve mimik hareketlerden uzak durarak konuşma yapmaktadır. İletişimde, sözün yanı sıra ağız ve mimik hareketleri önemli yer tutmakta ve iletişimin anlamını güçlendirmektedir. Yani etkili konuşma kuralları sadece sözle sağlanmamalıdır. Zira bunlar iletişimin tamamlayıcısıdır..

  2. Göz Teması

  İletişimin altın kurallarından bir tanesi de göz temasıdır. Konuşmacı, söylediklerinin ne denli yerine gittiğini dinleyicilerin gözünden anlayabilir. Göz temasından kaçınan kişi pek etkili bir konuşma yapmış sayılmaz. Ayrıca dinleyicilerin konuşmacıyla olan göz teması, konuşmanın ilgisini çekip çekmediği hakkında bilgi de verebilir. Konuşmacı bu bilgiyi kullanarak sonraki zamanda seçeceği sözcüklerin dinleyicide ne denli etki bırakacağını hesaplayabilir.

  3. Ses Tonu

  Konuşmacı, konuşmasında ses tonunu iyi ayarlamalıdır. Bu ses tonu; ne izleyicilerin duyamayacağı kadar az, ne de dinleyicilerin normal duyma eşiğinden fazla olmalıdır. Kişi normal sesini bulmalı, iletişimde sık sık bunu kullanarak pekiştirmelidir. En önemli etkili konuşma kuralları olarak gösterilebilecek şeylerden biri de şüphesiz budur.

  4. Türkçeyi Doğru Kullanmak

  İletişimde Türkçeyi doğru kullanmanın etkisi tartışılmaz bir gerçektir. Konuşmacı; iletişimini sürdürürken Türkçe kelimeler kullanmaya dikkat etmeli ve yabancı dillerden dilimize geçen kelimeleri mümkün olduğunca az kullanmalıdır. Ayrıca vurgu ve tonlamalara dikkat edilmelidir. Aksi takdirde konuşma ortada kalabilir ve verilmek istenen mesaj yerine gitmeyebilir.

  5. Konu Hakimliği

  Bir diğer etkili konuşma kuralları içerisinde gösterilebilecek şey ise konuya ne kadar hakim olunduğudur. Konuşmacı; konuşacağı konuda mümkün oldukça bilgi sahibi olmalıdır. Söyleyeceklerini kafasında tartmalı ve doğru kelimeleri konu hakimliğinin çerçevesinde dinleyiciyle buluşturmalıdır. Diğer türlü konuşmanın ortasında söyleyeceği kelimeyi düşünüp konuşmanın etkisini yitirmesine sebep olabilir.

  6. Nabza Göre Şerbet

  Konuşmanın gidişatına göre tavır ve hareketler değişebilmeli, kısacası nabza göre şerbet verilmelidir. Örneğin ciddi bir konuşmanın ardından dinleyiciler normal bir şekilde sıkılabilir. Böyle bir durumda araya espri sıkıştırılarak dinleyicilerin diri tutulması önemlidir.

  7. Değer Yargıları Gözetilmelidir

  Konuşma sürecinde, konuşmacı kendine dikkat ettiği kadar dinleyicilere de dikkat etmelidir. Kişilerin değer verdiği kişilerin konuşma sürecinde baltalanması kişinin imajını zedeleyebilir. Konuşmada verilmek istenen mesaj kadar bu mesajın nasıl verildiği de oldukça önemlidir.

  İyi konuşmak için ne yapılmalı?

  Konuşma insanlar arsında kendini ifade etme biçimlerinden bir tanesidir. Bu konuşmayı en iyi ve etkili hale getirmenin bazı dikkat etmesi gereken yolları vardır.

  Hemen herkes etkili bir konuşmacı olmak ister. Etkili konuşmada dikkat edilmesi gereken yollar.

  Hazırlık: Konuşma planlı olarak yapılacaksa eğer öncesinde mutlaka hitabeti ve Türkçe’ si güzel bir konuşma hazırlanmalı. Daha sonra bu konuşma üzerine pratikler yapılmalı. Eğer doğaçlama bir konuşma olacaksa kısa sürede akılda konuşma sırasında değinilecek noktalar belirlenmeli. Konuşma esnasında yavaş konuşulmalı. Düşünerek cümleler kurulmalı yavaş konuşmanız düşünmenize fırsat yaratacaktır.

  Göz Teması: Konuşma esnasında mutlaka dinleyicilerle göz teması kurulmalı. Bu hem dinleyiciyi etkiler hem de samimi bir görüntü oluşturur. Karşıdakini anlattıklarınıza inandırmak ve etkilemek istiyorsanız şart. Fakat bunu yaparken abartıp karşıdakini rahatsız edecek evreye taşımayın.

  Beden Dili: Konuşma sırasında beden dili çok önemli. Dinleyiciye enerjiyi doğru yansıtabilmek için jest ve mimikleri doğru kullanabilmek gerekir. Düşünceleriniz anlattıklarınız jest ve mimiklerinizle koordinasyon içerisinde olursa seyirciyi etkilemek daha kolaydır.

  Ses Tonu: İyi konuşmak için ne yapmalı sorusunda en önemli nokta bu. Dinleyiciye hitap ederken ses tonun kısık ya da çok yüksek olması doğru değildir. Hitap edeceğiniz dinleyicinin kalabalık orana göre sesin hakimiyeti ele alınmalı. Konuşurken doğru yerlerde nefes almak gerekir. Hızlı konuşmak yerine kelimeleri yutmadan tane tane konuşmak en doğrusu. Ses tonu duygu ve düşünceleriniz hakkında dinleyiciye yansır. Bu yüzden heyecanlı stresli kaygılı olduğunuz zaman bile bulunduğunuz ortama göre ses tonunuzu kontrol etmelisiniz.

  Konuşurken Mesajdan Uzaklaşma: İyi konuşmak için ne yapmalı sorusunun en önemli püf noktalarından bir diğeri daha. Dinleyicilere hitap ederken konuşmayı fazla uzatıp asıl anlatılmak istenen konudan uzaklaşılmamalıdır. Bazı noktalara değinmek isterken konu konu açtı diyerek başka konulara sapılmamalı. Farklı konulara kaymak konuşmanın etkileyiciliğini kaybettirir. Farklı şeylerden bahsetmek dinleyicinin ilgisini azaltır ve dinleyici sıkılır. Her zaman vermek istenen mesaj çerçevesinde konuşma yapılmalı.

  Dikkat Çekin: İyi konuşmak için ne yapmalı sorusunun diğer bir cevabı da dinleyicinin dikkatini çekmek. Bu yüzden konuşma yapacağınız dinleyici topluluğunun dikkatini çekebilecek kaynaklardan yararlanıp bilgi toplamak gerekir. Dinleyicinin ilgisini çekecek konularla anlatmak istenilen mesaj daha etkili bir konuşmaya dönüşür.

  Sözü Çok Uzatma: Anlatılmak istenen konu olabildiğince kısa ve verimli olmalı. Verilmek istenen mesaj en öz şekilde ve dinleyiciyi bilgilendirici olursa konuşma da o kadar etkili olur. Uzun koşmalar dinleyicinin ilgi ve alakasını azaltır. Dinleyiciye yapılan etkili bir konuşma uzadıkça etkisini kaybeder.

KONUŞMA BOZUKLUKLARI

 

 

 

Gaziantep güzel konuşma merkezi, GAZİANTEP kekemelik, Gaziantep kekemelik kursları fiyatları, konuşma terapisi veren devlet hastaneleri Gaziantep, Gaziantep’te dil terapisti, ARTİKÜLASYON, beden dili, beden dili nasıl kullanılır, Kilis kekemelik tedavisi, Gaziantep konuşma bozuklukları, Kekemelik, Kahramanmaraş kekemelik merkezi tedavisi, Kahramanmaraş dil terapisti, Kilis dil terapisti, Osmaniye kekemelik tedavisi, YANLIŞ TELAFUZ, kekemeliğin diğer adı, TUTUKLUK, Gaziantep kekemelik duası, Kilis kekemelik merkezi tedavisi,

Bir yanıt yazın