GÜZEL KONUŞMA KURALLARI

GÜZEL KONUŞMA KURALLARI

Pek çoğumuz güzel ve etkili konuşma deyince, hatasız ve hazırlıklı olarak konuşma yapan bir tiyatro sanatçısının ya da televizyon spikerinin yaptığı konuşmaların etkili ve güzel konuşma olduğunu düşünüyoruz. Ancak güzel ve etkili konuşmak her zaman hazırlıklı olarak yapılan bir eylem olmaktan çok, amaca yönelik ifadelerin bütününü oluşturur.

İnsanların anlamları ortaklaşa ve birlikte kullanması olarak tanımlayabileceğimiz iletişimin, doğru istendik ve hedefe ulaşmada anahtar görevini üstlenmesini sağlayan, kısaca ifadelerinizin hedefinize doğru olarak aktarılmasını güzel konuşma olarak tanımlayabiliriz.

Güzel ve etkili konuşma yetisine sahip kimseler, bu yetenekleriyle hemen her alanda kendilerini çok daha iyi sunabilir. Sahip oldukları güzel konuşma teknikleri onların hem gündelik yaşamda hem de iş hayatında bir adım önde olmalarını sağlamaya yetecektir.

Kimileri için doğuştan gelen bir yetenek olsa da, geliştirilmeyen her yetenek, özellikle de dilsel beceriler zamanla kaybedilebilir. Güzel konuşma yöntemleri olarak adlandırabileceğimiz doğru adımların atılmadığı bir konuşma hem amacına ulaşamaz hem de istenen manaların oluşturulmasının önüne geçer. Tüm bu yöntemlerin bir bütünlük içinde adım adım takip edilmesini güzel konuşma kuralları olarak nitelendirebiliriz.

Güzel konuşma kuralları na uyulmadan isteklerimizin, duygu ve düşüncelerimizin muhatabımız tarafından anlamlandırılmasını beklemek de boş bir hevesten öteye geçemez. Anlamların karşı tarafın zihninde canlandırılabilmesi için uygun adımların uygun zamanda ve uygun ortamda yöneltilmesi büyük önem taşıyor. Bu nedenle güzel konuşma kuralları yeterince özümsenmeden etkili ve güzel konuşma yapabilmek de kolay olmayacaktır.

Daha İyi Anlaşılabilmek Güzel Konuşma Kuralları İle Mümkün

Güzel konuşma kuralları doğru ifadelerin doğru zamanda doğru şekilde ve doğru yerde yöneltilmesini ifade eden kurallar bütünüdür. Ancak bu bütünlük sadece sözlerle değil, dinlemeyi, konuşulacak olanı seçmeyi, bilgilerinizin doğruluğu kadar ilgi çekici olmayı ve tüm söylemlerinizin bedeninizle desteklenmesini de içine alan geniş bir konudur.

Dinlemesini Bilmek Güzel Konuşma Kurallarının İlkidir

Güzel konuşma kurallarının ilki dinlemesini bilmekten geçer. Ne kadar iyi bir dinleyici olursanız o kadar etkili konuşabilirsiniz. Çünkü anlamların sizde bıraktığı etkiyi böylece çok daha iyi sezer ve konuşmalarınızda nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili doğru fikirlere sahip olabilirsiniz. Konuşunca dinlenilmekten çok sıkıldığımız kimselerin aslında en büyük problemleri dinlemeyi bilmemekten kaynaklanır. Çünkü dinlemedikleri için çoğu zaman yaptıkları hataları tespit edebilme inceliğini yakalayamazlar.

Saygı Ve Nezaket Tüm Kapıları Açar

Güzel konuşma kuralları deyince akla ilk gelen kurallardan biri de saygı ve nezakettir. Konuşurken muhatabınızı önemsediğinizi hissettirmeniz, ona saygılı ve nezaket göstermekle mümkün olabilir. Bu durum çok daha kolay anlaşılabilmenize, güzel konuşma yolları bulmanıza imkan verir.

Samimiyetiniz Sizin Çok Daha Güzel Konuşmanızı Sağlayacaktır

İnsanlar bir diğerini dinlerken, söylemlerin yanında verilen sıcak içten ve samimi mesajlara da dikkat ederler. Bu mesajlar sadece seslerle değil kimi zaman gözler kimi zaman hareketlerle de verilir. Samimiyet ifadelerinizin çok daha anlaşılır olmasını sağlayacaktır.

Ses Tonunuzu İyi Ayarlayın, Jest ve Mimiklerinizi Ölçülü Olarak Kullanın

Güzel konuşma diksiyon ilişkisi olarak da adlandırabileceğimiz, söylemlerimizin tüm bedenimizle birlikte ahenkli olarak iletilebilmesini sağlayan ses tonu, mimikler, jestler güzel konuşma kuralları arasında önemli bir yere sahiptir. Diksiyon ve güzel konuşma çoğu zaman iç içe geçmiş gibi görünse de birbirini tamamlayan iletişimin en büyük iki anahtarı konumundadır. Güzel konuşma ve diksiyon ifadelerinizin çok daha iyi anlaşılabilmesi için vazgeçilmez iki önemli araçtır.

 

Ne Konuştuğunuz Kadar Nasıl Konuştuğunuz Da Önemlidir

Konuşmak istediğiniz konunun doğru yerde ve doğru şekilde söylenebilmesi için kelime seçimine ve bunların doğru bir şekilde telaffuz edilmesine dikkat etmelisiniz. Güzel Türkçe konuşma teknikleri aynı zamanda konuşurken kullanacağınız üslubu da içeren, sizlerin doğru anlaşılmasını sağlayacak, güzel konuşma kurallarından biridir.

Ses tonunuzun doğru bir şekilde ayarlanması sizin çok daha etkin dinlenmenizi sağlayacaktır. Ancak konuştuklarınızla etrafınızdakileri sıkmamak için dikkat etmeniz gereken önemli bir husus da sürekli olarak nasihatlerde bulunmaktır. Çoğumuz sürekli nasihatlerde bulananları dinlemekten hoşlanmayız.

Kendinizi İfade Etmeniz İçin Çok Daha Fazla Kelime Kullanmalısınız

Unutulmaması gereken bir diğer konu da insanın sahip olduğu araç gereçlerin sayısı ne kadar fazla ve çeşitli olursa, yapacağı eserler de o kadar büyük ve ihtişamlı olacaktır. Bu nedenle güzel konuşabilmek için sahip olmanız gereken araç gereçlerin kelime dağarcığınız olduğunu asla unutmayın. Ne kadar çok kelime ve anlamını öğrenebilir ve konuşmalarınızda kullanabilirseniz kendinizi o kadar iyi ifade etme imkanı bulabilirisiniz.

Çok İyi Konuşma İçin Çok İyi Bir Okuyucu Olunmalı

Sözlerin ifade ettiği anlamlar doğru anlaşılmanız için vazgeçilmez birer anahtardır. Okumak hem kendinizin hem de ifadelerinizin geliştirilmesi, hayal dünyanızın ve düşün hayatınızın da geliştirilmesi için en önemli kaynaktır. Kaynakların sınırlarınızı zorlamadığı, düzenli olarak okuma yapılmadan kendinizi aşabilmeniz, düşünce sisteminizin de gelişebilmesi ve özellikle daha iyi anlaşılabilmeniz de mümkün olmayacaktır.

Bir Uzmandan Destek Alabilirsiniz

Ancak yukarıda dile getirmeye çalıştığımız güzel konuşma kuralları hakkında çok daha deneyimli, alanında uzman kişilerden alabileceğiniz iyi bir eğitim elbette çok daha güzel konuşmanızı sağlayacaktır. Güzel konuşma kursu sizler için çok iyi bir seçim olabilir.

Bu kurslarda verilen eğitimlerle, özellikle konuşma amacını ve yöntemini kolayca ve uygulamalı olarak öğrenebilir, güzel konuşma teknikleri egzersizleri yaparak konuşmanızın her geçen gün çok daha iyi bir duruma geldiğini kendiniz de gözlemleyebilirsiniz.

Güzel konuşma kuralları aynı zamanda uygulamalı olarak öğrenilebilen becerilerin de bir bütünüdür. Bu nedenle güzel konuşma kurslarında alacağınız eğitimler hem kişisel gelişiminize katkı sağlayacak hem de güzel ve etkili konuşma yöntemlerine hakimiyetinizi artıracaktır.

Bir yanıt yazın