Doğru Beden Dili Kullanımı

Doğru Beden Dili Kullanımı Nasıl Olur?

Doğru beden kullanımı, sözlü ve sözsüz iletişimde  duyguların doğru bir şekilde aktarılması için önemlidir. Bazı zamanlar konuşmaya gerek duymadan doğru beden kullanımı ile karşımızdaki kişilerle iletişim kurabiliriz. Beden dili mesajlarını yanlış kullanıldığınızda toplum içinde iletişim aksaklıklarına ve kötü izlenimlere neden olabilirsiniz.

Küreselleşen günümüz dünyasında beden dili kuralları kurumsal ve sosyal iletişim içinde önemli bir konu haline gelmiştir. İkili ilişkilerde kendimizi doğru bir şekilde anlatmak, kurumsal hayatta vizyonumuza değer katmak ve beğenilmek için beden dili dikkat çekmektedir.

Doğru beden dili kullanımı nasıl olur ve beden dili nasıl kullanılır siz de merak ediyorsanız vereceğimiz ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

Beden Dilinin Önemi

Doğru beden dilinin kullanımı gerek iş, gerekse sosyal yaşamımızda önemli rol oynamaktadır.  Beden dilinin doğru iletişimi sağlayan önemli faktörlerden biri olduğunu unutmayın. Kitleler karşısında ne kadar etkili konuşsanız da beden dili olmadan konuşmanız eksik ve anlaşılmaz olacaktır.

Beden dili kuralları ile konuşmazsanız eğer konuşmamızın bir anlamı olmayacaktır. Bu yüzden vücut dilinizi çok iyi kullanmalısınız. İlk izlenimde yaratacağınız etki önemlidir. Kendinizden emin ve özgüveni yüksek bir algı bırakmalısınız. Duygularınızı ve o anki ruh halinizi en iyi doğru beden diliyle aktarabilirsiniz. Neyi, neden ve nasıl yaptığınızı beden dilinizle aktarabilirsiniz. İletişimin %55’ini beden dili oluşturmaktadır.

Doğru Beden Dili Kuralları – İmajınızla Dikkat Çekin!

Doğru beden kullanımı nasıl olur sorusunun en önemli konularından biri de doğru beden dili kurallarıdır. Beden dili kullanımı sözsüz iletişimin önemli bir parçasıdır. Bazen kurmak istediğimiz cümleleri bitirmek için beden dilimizi kullanırız. Meşgul, yorgun veya hasta olduğumuz durumlarda beden dilimizi kullanmak zorunda kalırız.

Beden dili kuralları gerek iş hayatımız gerekse sosyal hayatımız için önemli bir unsurdur. Daha iyi anlaşılmak, mesajınızı karşı tarafa doğru bir şekilde aktarmak için beden dili kullanımı önemlidir.

Göz Teması Kurun

Doğru beden dili kullanımı için göz teması etkili bir yöntemdir. Karşılıklı iletişim içinde olduğunuz kişinin özel alanını ihlal edip, rahatsız etmeyecek bir şekilde uygun göz teması kurmalısınız. Böylece daha iyi anlaşılır olup, dikkati başka bir yöne çekmemiz olursunuz.

Yüzünüzün İfadesine Dikkat Edin

Beden dilimizi nasıl kullanmalıyız sorusunun en etkili cevaplarından biri yüz ifadesidir. Yüz ifadesi karakterinizi yansıtır. Gerek ikili sohbetlerde gerekse gruplarla olan iletişimde yüz ifadenizin dinamik, canlı, pozitif olmasına dikkat edin. Konuşurken başınızın hafifçe dik tutmaya dikkat edin. Başınızı çok fazla dik tutarsanız bu sizi karşınızdakini küçümsüyormuş gibi bir izlenim bırakırsınız.

Jestlerinizi Kullanın

Doğru ve uygun jestlerle beden dili nasıl kullanılmalı? sorusuna en iyi yanıtı vermiş olursunuz. Doğru beden dilinde jest ve mimiklerin uygun ve doğru yerlerde kullanımı mühimdir. Elinizi, kolunuzu konuşmanız içinde hareket ettirirken abartıdan kaçın. Aşırı el, kol kullanımı karşınızdakini önemsemeyip, umursamıyor algısını yaratırsınız.

Beden Duruşunu Doğru Ayarlayın

Doğru beden kullanımı için bedeninizin duruşuna çok dikkat etmelisiniz. Karşılıklı iletişim sırasında eğer ayaktaysanız dik durmalısınız. Şayet, oturuyorsanız eğer arkanıza yaslanın. Eğer bir dinleyiciyseniz hafifçe eğilerek dinleyici durumuna geçin.

Dış Görüntünüze Dikkat Edin

Beden dilimizi nasıl kullanmalıyız sorusunun en önemli faktörlerinden biri de dış görüntüdür. İletişimde dış görüntü ya da görünüşünüz önemlidir. Bulunacağınız ortama uygun olarak giysiler seçin. İlk izlenimin önemli ve unutulmaz olduğunu unutmayın. Karakterinizle ilgili tam olarak bilgi sahibi olmayan kişiler ilk önce dış görüntünüze bakacaklardır.

Baş Parmağınızı Gizlemeyin

Beden dili kuralları içinde el ve kol hareketleri en çok dikkat çeken jestlerdendir. Baş parmağınızı saklarsanız endişe, aşırı heyecan ve korku belirtisini yansıtmış olursunuz. Bu yüzden konuşma esnasında baş parmağınızı nasıl kullandığınıza dikkat etmelisiniz.

Elinizi Gizlemeyin

Eller, beden dilinin en önemli jestlerindendir. Beden dili nasıl kullanılmalı derken eller önemli bir faktör olarak dikkat çeker. Konuşma esnasında elinizi gizlerseniz eğer, karşı taraf sizden şüphelenir ve bir şeyler sakladığınızı düşünür.  Bu nedenle doğru anlaşılmak istiyorsanız ellerinizi beden dili kurallarına göre kullanmalısınız.

Kafanızı Kaşımayın

Kafanızı kaşımak, doğru beden kullanımı için yanlış bir harekettir. Karşınızdaki kişilerle iletişim esnasında kafanızı kaşımayın. Bu sizin karşınızdaki kişiden sıkıldığınız ve kafanızın karıştığı anlamına gelir. Aynı zamanda güvensizlik gibi bir durum söz konusu olur.

Abartılı Giyinmeyin

Kendi kendinize beden dilimizi nasıl kullanmalıyız diye soruyorsanız eğer, her şeyden önce abartılı giyinmekten kaçının. İlk kez tanışacağınız insanlarla iletişim kuracağınızı unutmayın. Bu nedenle abartılı ve rüküş giyimden kaçının. Erkekler salaş giyimden, kadınlar da aşırı dekolte giyimden imtina etmelidir. Sade, pastel renkleri tercih edin.

Doğal Olun

Beden dili kuralları içinde en önemli detay doğal olmanızdır. Makyaj yaparken doğal olun. Sade renkleri tercih edin. Minimum seviyede far ve maskara kullanın. Ağır makyaj yapmayın. Kırmızı ruj ve koyu renk rujlardan uzak durun. Konuşmanızla dikkat çekmeye çalışın. Kısacası yaptığınız makyajın mimiklerinizin önüne geçmemesine dikkat edin.

Ön Hazırlık Yapın

Doğru beden kullanımı için ön hazırlık yapmayı unutmayın. Konuşacağınız ortama ya da alana gitmeden önce nasıl beden dili kullanacağınıza dair ayna karşısında ön hazırlık yapmalısınız. Böylece heyecanınızı yenecek ve kendinize olan güveninizi arttırmış olacaksınız.

Beden Diliniz Kişiliğinizdir!

Beden dili kuralları etkili iletişim için önemli bir unsurdur. Doğru ve etkili bir beden diliyle hem karakterinizi hem de düşüncelerinizi karşı tarafa aktarmış olursunuz. Hiç tanımadığınız kişilerle ilk tanıştığınız an ki yarattığınız izlenim önemlidir. Bu nedenle giyeceğiniz kıyafete, konuşma tarzınıza ve beden dilinize dikkat etmelisiniz. İletişimi konuşma kadar büyük bir oranda da beden dili oluşturmaktadır. Beden dili ne kadar doğru kullanılırsa gerek sosyal yaşamda gerek iş yaşamınızda iletişiminiz de o derece sağlıklı olacaktır.

Gaziantep güzel konuşma merkezi, GAZİANTEP kekemelik, Gaziantep kekemelik kursları fiyatları, konuşma terapisi veren devlet hastaneleri Gaziantep, Gaziantep’te dil terapisti, ARTİKÜLASYON, beden dili, beden dili nasıl kullanılır, Kilis kekemelik tedavisi, Kahramanmaraş Kekemelik, Kahramanmaraş kekemelik merkezi