Çocuğunuzun Diksiyonunu Düzeltecek öneriler

Çocuğunuzun Diksiyonunu Düzeltecek öneriler

Çift yönlü, etkili ve güçlü mesajlara sahip bir iletişim kurmak için beden dili, jest ve mimikler, göz teması ve diksiyon olmazsa olmazlardandır. Özellikle konuşma becerilerinin yeni kazanıldığı dönemlerde diksiyon eğitimi oldukça önemlidir. Çocukların duygu, düşünce ve fikirlerini etkili bir şekilde ifade edebilmesi için bazı dil becerilerine hâkim olması gerekiyor. Çocuğunuzun diksiyonunu düzeltecek  önerileri sizler için sıraladık.

Eğitim sizinle başlıyor

Çocuğunuzun diksiyonunu düzeltmeniz için dikkat etmeniz gereken en önemli kural iyi bir rol-model olmaktır. Çocuklar konuşma becerileri kazandığı yaş evrelerinde, öğrenimlerini rol-model alarak veya taklit yaparak gerçekleştirirler. Dolayısıyla sizlerin de iyi bir diksiyona ve dil kullanımına sahip olmanız gerekiyor. Bu sayede çocuğunuz, temel dil ve konuşma eğitiminde büyük bir avantaj yakalayacaktır.

Çocuklarınızı ikna edin

Çocuklarınıza etkili bir iletişim kurmak için güzel konuşmanın önemini anlatın ve onları ikna edin. Ancak güzel konuşma ile duygularını, düşüncelerini ve fikirlerini kolay ve etkili bir biçimde ifade edebileceklerini açıklayın.

Tekerlemeler ile çalışın

Tekerlemeler, diksiyon eğitimlerinin vazgeçilmezidir. Çocuğunuz ile birlikte yaptığınız diksiyon çalışmalarına tekerlemeleri mutlaka eklemelisiniz. Çocuğunuz yalnızca dil becerilerini geliştirmekle kalmayacak, aynı zamanda tekerlemelerin kültürel önemini de anlayacak ve eğitim sırasında oldukça fazla eğlenecektir.

Teknolojiden faydalanın

Televizyon izlemenin ve dijital oyunlar oynamanın dil gelişimi üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri bulunuyor. Çok uzun süre ekran karşısında kalan çocuklar tek yönlü iletişim kurma eğilimi gösteriyor. Ancak bu aşama ebeveyn kontrolünde gerçekleştirildiği takdirde çocuğunuzun dil eğitimine olumlu katkıları olabilir. Çocuklarınız duru bir Türkçe ile hazırlanan, diyaloga ve çok yönlü iletişime teşvik eden içerikler ile diksiyonunu bir adım öteye taşıyabilir.

Göz teması kurun

Güzel ve etkili bir konuşmanın etkisini, göz teması kurarak arttırabilirsiniz. Göz teması kurmak odağın tek noktada toplanmasına yardımcı olur ve verilen mesajı karşı tarafa daha güçlü bir biçimde geçirir. Dolayısıyla çocuklarınızla iletişim kurarken göz teması kurmaktan kaçınmamalısınız. Ayrıca bu esnada jest ve mimikleriniz ile beden dilinizi aktif bir şekilde kullanmanız çocuğunuzun diksiyonuna büyük katkı sağlayacaktır.

Kitap okumaya teşvik edin

Çocuklarınıza yaş gruplarına uygun kitapları belirli bir düzen ile okutun. Kitap okuma işlemini sesli bir biçimde yapın ve çocuğunuzun yanlış telaffuzlarını düzeltin. Bu sayede çocuğunuzun hem kelime dağarcığı artacak hem de diksiyonunda iyileştirmeler meydana gelecektir.

[contact-form][contact-field label=”İsim” type=”name” required=”true” /][contact-field label=”E-posta” type=”email” required=”true” /][contact-field label=”İnternet sitesi” type=”url” /][contact-field label=”Mesaj” type=”textarea” /][/contact-form]

 

 

 

Bir yanıt yazın